HEM İHTİYAÇLARINIZI HEM DE MUHASEBE BECERİLERİNİZİ DİKKATE ALIN

Doğru muhasebe yazılımını bulmak için işletmenizdeki süreçlerin nasıl yürüdüğüne bakarak ve piyasadaki farklı yazılımların özelliklerini araştırarak işe başlayabilirsiniz. Yılda birkaç milyon Türk Lirası kazanan şirket ile küçük ve orta ölçekli bir işletmenin farklı muhasebe ihtiyaçları bulunmaktadır. Özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler için tasarlanmış olan fazla sayıda yazılım ürünlerinden ihtiyacınıza uygun olanını seçerek yatırım maliyetini azaltabilir ve çalışanların verimini arttırabilirsiniz.

Seçeceğiniz çözüm gelirinizin nasıl yönetildiğini doğrudan etkileyeceğinden ihtiyaçlarınızı belirlemeye ve piyasadaki yazılımların araştırılmasına kaynak ayırmanızı öneririz.

KULLANIM KOLAYLIĞINI HEDEFLEYİN

Bir çalışanınızın satın alınacak yazılımı kullanmayı öğrenmesi gerekecek ve yıllar boyunca bu kişi hep aynı kalmayacaktır. Bu nedenle, sadece ihtiyaçlarınızı karşılayan değil, aynı zamanda öğrenilmesi kolay bir muhasebe yazılımı seçmeyi hedeflemelisiniz. Çok gelişmiş ve yüksek fiyatlı bir yazılım satın aldığınızda, çalışanlarınız programı nasıl kullanacaklarını bilmiyorsa bu durum işletmenize faydadan çok zarar getirebilir.

DESTEK VE EĞİTİM HİZMETLERİNİ ARAŞTIRIN

Bazı muhasebe yazılımı firmaları satış sonrasında programı verimli kullanabilmeniz için yeterli desteği sağlarken bazıları kullanıcıları yeterli şekilde desteklemeyebilir. Ürünü kullanmanıza yardımcı olacak ihtiyaçlarınızı belirleyerek yazılım firmasının destek ve eğitim seçeneklerini araştırın. Diğer kullanıcıların deneyimleriyle ilgili bilgi toplamak için internette aramalar yapabilir ve forumları takip edebilirsiniz.

EKLENTİ VE MODÜLLERİ İNCELEYİN

Eklenti ve modüller, ön muhasebe yazılımlarına ekstra işlevsellik getirir. Örneğin, yazılıma uzaktan erişmenizi ve muhasebe yazılımınızın kullandığınız diğer yazılımlarla uyumlu çalışmasını sağlayabilir.

MUHASEBECİNİZİN YARDIMIYLA KARAR VERİN

Her iş farklıdır ve farklı bir uzmanlık ile tecrübe gerektirir. Muhasebeciniz işletmeniz için hangi yazılımın en iyi seçim olduğu konusunda bir fikir sunmak için en iyi konumdaki kişidir. Yazılımın ihtiyaçlarınıza uygun düzenlenmesi için de en fazla yardımı muhasebecinizden alabilirsiniz.